Suur põgenemine 80

Tänavu möödub 80 aastat 1944. aasta hilissuvest ja sügisest, mil sissetungiva Nõukogude armee eest põgenes Eestist umbes 80 000 inimest, kellest paljud ei jõudnud kunagi sihtkohta. Kuna valdav osa põgenejatest lahkus Eestist meritsi, nimetatakse seda lahkumislainet ka paadipõgenemiseks. Paljud lahkusidki väikestes kaluripaatides, mille üht näidist saab näha ka Vabamu püsiekspositisoonis “Vabadusel ei ole piire”. Mindi ka suuremate laevadega, näiteks Vabamu asutaja Olga Kistler-Ritso oli nende tuhandete seas, kes said ühele viimastest Tallinna reidilt lahkunud saksa sõjalaevadest.

Vabamu ja paljud teised mäluasutused ning kodanikualgatused üle Eesti peavad seda ränka perioodi Eesti ajaloos meeles erinevate üritustega. Toome siinkohal valiku sündmustest, mis 2024. aastal Eestis suurpõgenemise mäletamiseks ja mälestamiseks aset leiavad:

14.03: emakeelepäeval toimus Riigikogu konverentsisaalis auhinnatseremoonia, kus tehti teatavaks „Minna ei taha, kuid jääda ei saa“ Eesti koolinoorte seas tehtud esseekonkursi võitjad.

2024 kevad: Kodumaalt lahkuma sunnitute mälestuse jäädvustamiseks kuulutab Eesti Mälu Instituut välja foto- ja videokonkursi noortele vanuses 12 kuni 25 eluaastat, töid oodatakse kuni 20. juunini 2024.

Juuni – november: Põgenemisteemalise välinäituse avamised kuues erinevas asukohas Eestis.

20.-21.07: Paide-Tartu-Mõniste ajalookonverents “Piirideta represseeritud ehk valu mälu on pikk”.

4.–9. august: Eesti Mälu Instituudi suvekool eesti päritolu noortele väljaspoolt Eestit “Saatuseaasta 1944”.

2.-11. august: Kihnus Metsamaa pärismustalu  etendus “Kodoaknad ei unu”.

10.08: Hiiumaal Kalana jahisadamas korratakse purjekas “Enge” viimast põgenemist, purjelaev  ”LISETTE” lahkub Kalana sadamast ja suundub Rootsi, Dalarö sadamasse. Sealne rannarahvas (kohalik ajalooselts) võtab vastu ja korraldab väikese ajalootunni.  Vastuvõtt Rootsis Dalarö sadamas 12.08 kl 13.00.

24.08: Haapsalu Kultuurikeskuses konverents „Eesti sõjapõgenikud II maailmasõjas”. Andmebaasi „Eesti sõjapõgenikud II maailmasõjas“ esitlus. Dokumentaalfilmi esilinastus. Film toob vaatajani põgenike aitamise teema, põgenike ja naasjate lood Rootsi näitel ning ilmestab põgenike jäetud tühimikku Eesti ühiskonnas. Õhtul Raimo Kangro „Missa süütult hukkunud eestlastele“ (1989, op. 40) ettekanne Haapsalu Toomkirikus. 

07.09: Raimo Kangro „Missa süütult hukkunud eestlastele“ (1989, op. 40) ettekanne Tartu Pauluse kirikus. 

  • Rootsi Eestlaste Liidu Eesti sõjapõgenike mälestustseremoonia Gotlandil, EMI dokfilmi ja paadipõgenikele pühendatud artiklikogumiku esitlus ja näituse avamine.

13.09: erinevad loengud, kontserdid, kaitseväe territooriumi külastused ning muud üritused Visbys  

14.09: asetatakse pärg Gotlandi Slite sadama läheduses ning külastatakse erinevaid kohti koos delegatsioonidega. Tseremoonial osalevad Läti-Leedu-Eesti parlamendi spiikrid.

16.-29.09: üle-Eestiline ajarännak kooliõpilastele 1944 põgenemise teemal, korraldab ERM koostöös Eesti Ajaloo-ja Ühiskonnaõpetuse Seltsi ja Eesti Mälu Instituudiga.  

19.09: Tallinnas:

  • 17.15 – 17.30  Tseremoonia Tallinna Vabaduse väljakul Vabadussamba jalamil. 
  • 18.00 -19.00 Jumalateenistus Tallinna Jaani kirikus 

20.09: Põlvkondade kohtumine Pärnu muuseumis 15.00

  • 17:00 kohtumine suurpõgenemise mälestusmärgi autori Elo Liiviga.

21.09: Pärnus suurpõgenemise mälestusmärgi avamine kell 15.30.

  • Mälestusüritus Puises, korraldavad Eesti Memento Liit, Eesti Endiste Metsavendade Liit, Kaitseliidu Lääne malev ja Naiskodukaitse Lääne ringkond. 
  • 19:00: Raimo Kangro „Missa süütult hukkunud eestlastele“ (1989, op. 40) ettekanne Tallinnas Kaarli kirikus. 
  • Kihnu muuseumis  «Ülemere Ruõtsi 1944», kordumatute lugude ja fotodega stende ühendava näitus avab eestlastele traagilisse 80 aasta taguse augusti ja septembri paadipõgenemise. 

27.09: Konverents Saaremaa muuseumis Kuressaare lossis

03.11: ERKÜ aastakonverents “Minna ei taha, aga jääda ei saa” Chicagos, õpilaste kontsert, kohtumine eesti lastega teistest osariikidest. 

FILMID – SAATED – DIGIKOGUD 

DOKUMENTaal: Filmis avaldab Jüri Hansen katkendeid oma elupäevikust: põgenemine, töö, eestluse hoidmine, pensionipõlv, mälestused Eestist. 

Intervjuu filmitud 2011.a. Koitjärve, Rootsi. “See oli 1944.aasta mil me tulime Rootsi ja tulime välja Hiiumaalt ühe kolmemastilise purjekaga mille nimi oli ”ENGE”.”- nii algab Jüri lugu…

Filmiprojekt (22 min) Torontos 

Minu rahvarõivad /// My folk costume Maie Ilves; Ood Kihnule /// Ode to Kihnu Jaan Klaas; Kus on Aino /// Where did Aino go Anne Mai Kaunismaa;  

Mälestuste mustrid /// Patterns of memory Leida Kilu; Minust saab voorimees /// When I grow up…Tamara Norheim-Lehela 

www.ruudiproductions.com 

  

KOGU ME LUGU – Eesti Mälu Instituudi  poolt 2013-2022 kogutud videoteek, vt märksõna “põgenemine läände”

Andmebaas Eesti sõjapõgenikest Teises maailmasõjas

 Dokumentaalfilm “Tüdruk raudse eesriide tagant”:

ERRis on valmimisel dokumentaalfilm pagulusest seoses suurpõgenemise 80. aastapäevaga 2024. a “Eesti on vaataja silmades” autor Maarja Merivoo-Parro, režissöör Andres Lepasar.

Samuti on Vikerraadios tegemisel raadiosaadete sari eestlastest hajalas.

 Suurpõgenemise kohta saab täiendavat infot portaalist Global Estonian.

Suur tänu info eest Eesti Vabariigi välisministeeriumile!