Hüppelaud 2024

Järjekorras juba kaheksas suvekool Hüppelaud ootab tehnoloogiahuvilisi 14-19aastasi noori tänavu 5.-9. augustini Viljandis, et ehitada oma idee valmis tooteks ning omandada parimate mentorite juhendamisel ettevõtlus- ja tehnoloogiamaailmas vajalikke oskusi.

Hüppelaua jooksul on Sul võimalus:

  • Kooskonnas töötades ehitada startupilikus keskkonnas toodet;
  • Valida endale sobiv roll ja õppida koodi kirjutamist, disainimist ja toote turule toomist;
  • Kogenud mentoritega koos töötada ja omandada elulisi kogemusi erinevatest valdkondadest.

70 noort omandavad viie päeva jooksul baasteadmised ja praktilised oskused veebiarenduse, disainmõtlemise ja tehisaru vallas. Lisaks põnevatele esinejatele ja töötubadele külastatakse kohalikke tootmisi ja avastatakse Viljandimaa loodust.

Suvekool on kõikidele osalejatele tasuta ja tänavune registreerimine on lõppenud.

Esmaspäev, 05.08:

Transport Viljandisse: Tallinnast väljub buss kl 08:00, soovijad võivad tulla ka rongiga/autoga
– Bussis igal ühel kaasa võetud hommikusöök, jagada laiali eeltäidetud või täitmist vajavad nimesildid
10:30 Sissejuhatus: praktiline info Hüppelaua kohta, VIKKi tutvustus
11:00 Ideede pitchimine: esita julgelt oma idee, mida tahad tooteks ehitada
12:00 Kooskondade moodustamine: leia endale tiimikaaslased, kes aitaks oma oskustega täiendada kooskonda, mentorite tutvustamine ja valimine
13:00 Lõuna
14:00 Töötuba: “Kuidas ehitada nädalaga toodet/prototüüpi, parimad no-code lahendused”, Kaarel Reinvars
15:00 Ehitamine
18:00 Õhtusöök
19:00 Õhtune programm: kooskonnatöö harjutused, tutvumine Viljandi Kutseõppekeskuses pakutavate õppevahendite, sh simulaatoritega: veoauto juhtimine, keevitamine, värvimine

Teisipäev, 06.08:

08:00 Sportlik hommikutegevus
09:00 Hommikusöök
10:00 Töötuba: Devsprint tutvustus, Mihkel Jesse / Füüsiliste toodete ehitamine
11:00 Ehitamine (soovitav hommikune kooskonna koosolek, mentoritel oma koosolek)
13:00 Lõunasöök
14:00 Esinejad: Laima Šusta, Nucleate Baltics: “Kuidas tehisaru aitab meil luua uusi ravi(mi)tehnoloogiaid”
15:00 Ehitamine
18:00 Õhtune programm: läheme metsa, et oma silmaga näha ja käega proovida metsahooldust, säästlikust metsamajandamisest räägib Martin Tammejuur, Vestman Energia ostujuht
Metsas toimub ka piknik, sest teatavasti ei maitse söök mitte kusagil paremini kui vabas looduses:)

Kolmapäev, 07.08:

08:00 Sportlik hommikutegevus
09:00 Hommikusöök
10:00 Töötuba: Tootedisaini A ja O
11:00 Ehitamine (soovitav hommikune kooskonna koosolek, mentoritel oma koosolek)
13:00 Lõunasöök
14:00 Esinejad: Denys Kovalenko/Kristjan Korjus/Silver Keskküla: “Practical solutions of AI”
15:00 Ehitamine
18:00 Õhtusöök
19:00 Õhtune programm: Clevoni külastus, tuuri teeb ettevõtte tegevjuht Arno Kütt, aasta tööstur 2019

Neljapäev, 08.08:

08:00 Sportlik hommikutegevus
09:00 Hommikusöök
10:00 Töötuba: Kuidas teha oma veebipoodi
11:00 Ehitamine (soovitav hommikune kooskonna koosolek, mentoritel oma koosolek)
13:00 Lõunasöök
14:00 Esineja:
15:00 Ehitamine
18:00 Õhtusöök
19:00 Õhtune programm: kehva ilma korral esineja Peeter Mõtsküla: “Kuidas kaitsta oma intellektuaalomandit”, hea ilmaga matk

Reede, 09.08:

08:00 Sportlik hommikutegevus
09:00 Hommikusöök
10:00 Ehitamine, lõpuesitluste harjutamine
13:00 Lõunasöök
14:00 Viimane esineja: Sten Tamkivi, Plural: “Kuidas asutajana investoritele unustamatut muljet jätta”
15:00 Lõpuesitlused vastavalt kokku lepitud järjekorrale
17:00 Transport Viljandist tagasi koju

Lauri Väin

Lauri on insener ja tehniline juht, kes armastab ehitada kõikvõimalikke kasulikke tehnilisi lahendusi. Kümme aastat tegeles ta Skype‘is suurte pilvesüsteemide, makse- ja turvalahenduste loomisega, ning seejärel ehitas Starshipis nii meeskondi kui roboteid. Ka vabal ajal meeldib Laurile ehitada: küll autonoomseid roboteid NASA võistluse jaoks või mehitamata lennukit Austraalia võistlusele. Samuti on ta hobina omandanud piloodilitsentsi ning väikelaevakapteni loa.

Hanna Britt Soots

Hanna Britt on Tartu ülikooli matemaatika doktorant ja Tallinna Reaalkooli programmeerimise õpetaja. Hanna Britti huvitab, kuidas on võimalik matemaatikat rakendada teistes teadusvaldkondades ning kasutab igapäevaselt matemaatika probleemide lahendamiseks programmeerimist. Õpetamistöös tahab Hanna Britt noortele näidata, et programmeerimine ei ole ainult keeruliste olümpiaadiülesannete lahendamine ning suurema edu saavutamiseks on vaja teha koostööd teistega.  Vabal ajal on Hanna Britt aktiivne üliõpilasesindaja. 

Andrius Matšenas

Andrius osales Hüppelaual aastatel 2018-19 ning on nüüd juba mitmendat aastat mentor ja ürituse korraldaja. Ta on lõpetanud Southamptoni ülikooli kindlustuse ja riskimodelleerimise erialal ning töötanud sellistes ettevõtetes nagu Cachet ja NFTPort, kus on tegelenud riskianalüüsi ja isikukeskse võrgurendusega. Andriusele meeldib üle kõige osaleda hoosloomeüritustel, ehitada põnevaid projekte ning reisida ja suhelda inimestega maailma eri nurkadest.

Cece Grace La Puma

Cece õpib Stanfordi ülikoolis rahvusvahelisi suhteid ja muusikat ning on sel suvel praktikandina tööl Vabamus. Varem on ta käinud rahvusvaheliste suhete praktikal Türgis. Ta mängib Stanfordi sümfooniaorkestris tshellot ja bassi ning talle meeldib väga laulmine. Hüppelaual saab ta õpilasi abistada eelkõige avaliku esinemise kõne (pitchimise) harjutamise ning kodulehtede loomisega.

Juri Volodin

Juri osales kõige esimesel Hüppelaual 2017. aastal, ehitades valmis magnetitel töötava kingapuhastaja. 2018-2021 õppis ta Tartu ülikoolis keemiat, füüsikat ja materjaliteadust ning lõpetas just värkselt magistriõpingud rahvusvahelises tuuleenergeetikaprogrammis EWEM. Juri on loonud haridusmaterjale metalli 3D-printimiseks, tegelenud arvutusmudelite loomisega kõige tõhusamaks printimiseks ning osalenud koostööprogrammis CERNi põrgutiga.

Hana Geara

Hana on lõpetanud bioloogia ja füüsika õpingud Tartu ülikoolis ja maateaduste magistri Amsterdami Ülikoolis. Viimastel aastatel on ta keskendunud seeneniidivõrgustike uurimisele ja nende integreerimisele elektroonikaseadmetesse. Hana on looduskaitseentusiast ning huvitub muusikast, fotograafiast ja kirjandusest. Hüppelauale toob Hana kaasa oma kirgliku teadushuvi ja mitmekülgsed probleemide lahendamise oskused.

Isidora Boadicea Davis

Isidora õpib Stanfordi ülikoolis rahvusvahelisi suhteid ja inimõigusi ning töötab uurimisassistendina ülikooli demokraatia-, arengu- ja õiguskeskuses. Tänavu suvel on ta praktikandina tööl Vabamus. Olles ka varem töötanud juhendajana noorte suvelaagris ning tõlgina Californias Yosemite’i rahvuspargis, tuleb ka Hüppelaua suvekooli mentorina appi eelkõige kooskondades mõnusa tööõhustiku loomisel ja heade ideede elluviimise julgustamisel.

Karl-Ander Kasuk

Karl-Ander õppis Imperial College Londonis keemiat ning viimased kaks aastat on jätkanud teaduse tegemist Tartu ülikooli doktorantuuris. Tema eesmärk on kasutada elektrit ja keemiat, et toetada nullemissiooni saavutamist Eestis ja mujal maailmas. Tudengina katsetas ta akude taaskasutamisega ja nüüd töötab vesinikutehnoloogiate kallal. Teaduse kõrvalt tegeleb Karl-Ander teadusettevõtluse kogukonna kokku toomisega Nucleate’i Eesti tiimis ja salvestab taastuvenergiateemalisi taskuhäälinguid. 

Laima Šusta

Laima sai biokeemia hariduse Imperial College’ist ning alustab nüüd oma doktoriõpinguid biotehnoloogia vallas. Laima osales 2019. aastal nii Wise’i hoosloomel kui Hüppelaual, ehitades Eesti arste ja õpilasfirmasid ühendavaid platvorme. Kirg kogukondade ehitamise vastu ei ole tal aastatega kahanenud ning nüüd on ta Nucleate’i Eesti tiimiga kündmas Eesti biotehnoloogia ja ettevõtluse maastikku. Vabal ajal mõtiskleb Laima katsete automatiseerimisest, sünteesibioloogiast ja inimkeelte struktuuridest.

Kaarel Kaarelson

Kaarel on Tartu ülikooli informaatika tudeng, kes on käinud vahetussemestril Kopenhaageni ülikoolis. Tal on sügav huvi tulevikutehnoloogiate vastu ja nii on ta asunud õppima kvantarvutust, masinõpet ja ka bioinformaatikat. Kaarel on pälvinud auhindu ja võistelnud ülemaailmsetel koodipõrmmidel, sh Harvardi ülikoolis. Oma tehnilisi oskusi on ta lihvinud full-stack arendajana nii idufirmas kui ka finantstehnoloogia ettevõttes. Hetkel keskendub Kaarel teadustööle, kirjutades oma bakalaureuse lõputööd tehisintellekti vallas. Vabal ajal panustab ta teaduse populariseerimisse tudengite eestveetud Nucleate’i Eesti tiimis.

Kaarel Reinvars

Kaarel on läbi aegade staazhikaim hüppelaualine: 2017-18 lõi ta suvekoolis kaasa osalejana, ning kõik hilisemad aastad mentorina. Veelgi pike on tema kogemus aga koodimaailmas: juba 10-aastasena asus omal käel programmeerimist õppima ning on iseõppimiskeskkondades selgeks õppinud mitu keelt. Praegu töötab ta suunamudijatele teenuseid pakkuva platvormi Modash full-stack-arendajana, ja hobi korras ehitab Arduino ja Raspberry Pi abil töötavaid seadmeid. Kaarel on läbi teinud ka nö skydive pitchi ehk esitlenud investoritele oma toodet lennukist langevarjuga alla hüpates. Nii et Kaarli käest võib küsida kõike alates elektroonikakomponentide jootmisest ja koodi kirjutamisest kuni sotsiaalmeedia konto haldamiseni.

Maja Soomägi

Maja on lõpetanud Glasgow ülikooli Kesk- ja Ida-Euroopa uuringute ja politoloogia erialal ning õpib praegu Uppsala ülikoolis Vene ja Euraasia õpingute magistriprogrammis. Ta on tänavu suvel välisminiteeriumi rahvuskaaslaste programmi raames praktikal Vabamus, varem on ta töötanud vabatahtlikuna rahvusvaheliste suhete ajakirja toimetajana. Maja peamised huvialad ongi rahvusvahelised suhted ning sotsiaal- ja kultuuriajalugu. Suvekoolis saab ta aidata turundus- ja kommunikatsioonialaste küsimustega.

Aleks Tammiksaar

Aleks on lõpetanud Southamptoni ülikooli aeronautika ja astronautika eriala. Ta on töötanud tarkvaraarendajana BMWs ja GScanis ning on viimased kuus aastat tegelenud videoproduktsiooni ja otseülekannetega ettevõttes Sinisilm Films. Vabal ajal leiab Aleksit pildistamas filmikaameraga, väljakul tennist mängimas või katsetamas eksootilisi kohvivalmistusmeetodeid. Hüppelaual oskab Aleks nõu anda riistvaralahenduste küsimustes ning aidata audiovisuaalse sisu loomisel.

Mihkel Annus

Mihkel on ka korduvalt õpilasena Hüppelaual osalenud, ja lõpetas hiljuti Hollandis Delfti Tehnikaülikooli strateegilise tootedisaini erialal. Varem õppis ta Saksamaal Müncheni Tehnikaülikoolis ärijuhtimist ja elektrotehnikat. Talle pakuvad huvi teenusedisaini rakendamine tervishoiuvaldkonnas ning kasutaja vajadustest lähtuva turvalise tehisintellekti kujundamine. Vabal ajal töötab ta oma idufirma kallal, mis loob disainrattakellasid.

Margaret Pütsepp

Margaret õpib teist aastat Tartu Ülikoolis bioinseneeriat. Hobisid on Margaretil olnud purjetamisest väitluseni, ent suurematest ettevõtmistest tegeleb ta aktiivselt Nucleate’i Eesti tiimis partnerlussuhete loomisega, on digikunstialaselt ettevõtja ning on veetnud viimased kaks ülikooliaastat Tartu Tudengipäevade festivale korraldades. Margaret on tegelenud ettevõtlusega juba alates 15. eluaastast, mis on praeguseks välja jõudnud nt Tudengipäevade raames mudamaadluse ja pannkoogihommiku organiseerimiseni. 

Mihkel Jesse

Mihkel on Hüppelaual korduvalt osalenud nii tiimiliikme, mentori kui ka korraldajana. Ta on olnud tehniline abiline kood /Jõhvi sprindil ja arenduspraktikant LHVs. Mihkel õpib Tartu ülikoolis matemaatikat, kuid leidis viimasel õppeaastal piisavalt aega ja energiat, et asutada jaeinvestoreid abistav analüüsiplatvorm Investonian. Lisaks meeldib Mihklile pilti teha. Hüppelaual viib ta läbi toote ehitamise töötuba ja aitab eelkõige tarkvara-küsimustega.

Signe Parts

Signe on Tartu ülikooli arstiteaduse nooremteadur ja doktorant. Ta on omandanud bakalaureuse astmes geenitehnoloogia ja magistris biomeditsiini hariduse ning õpingute kõrvalt töötanud kommunikatsiooni koordinaatori kui ka projektijuhi assistendina. Signele meeldib tutvuda teaduse mitmekülgsusega erinevate nurkade alt, olgu selleks laboris katsete tegemine, teaduskommunikatsiooni edendamine, õpetamine või isegi ELi dokumentatsioonide koostamine. Lisaks tegeleb Signe Nucleate’i Eesti tiimis bioettevõtluse edendamisega Eestis. Vabadel hetkedel ei ütle Signe ära sportlikest hetkedest looduses või kinnisvara flipidel osalemisest.

Tiit Liivik

Tiit on ihu ja hingega insener, kes lihtsalt tahab ja oskab asju ehitada. Ta on lõpetanud tänaseks TalTechi koosseisu kuuluva IT Kolledzhi ja omandanud magistrikraadi Tartu ülikoolist. Tiit on olnud nii päikesepaneelidel töötava Solaride‘i auto loomise kui Starshipi pakirobotite arendamise juures. Televaatajatele võib tema nägu olla tuttav Rakett69 saate kohtuniku rollist.

Vivian Väin

Vivian on töötanud varasemalt turunduses ning lisaks on ta juhtinud kaks aastat enda veebipoodi. Teadmisi on ta omandanud Eesti Kunstiakadeemias moe, graafilise disaini, visuaalse esitluse kui ka disainmõtlemise vallas ning Tartu ülikoolis psühholoogia alal. Lisaks pühendas ta viimase aasta UX/UI (kasutajakeskse) disaini õppimisele ja äppide kujundamisele Figmas. Vabal ajal uurib ta, kuidas planeeti keskkonnasõbralikumalt hoida ning mis teeb inimesi õnnelikuks. 

Märten Mikk

Märten omandas mehaanikainseneri hariduse Southamptoni ülikoolis ning jätkab sel sügisel arvutitehnika- ja robootikaõpinguid Tartu ülikooli magistriprogrammis. Märten on tegelenud tulihingeliselt ka purjetamisega, kuid selle kõrvalt leidis ta aega teha praktikat Londonis CRAs. Hiljuti liitus Märten drooniehitusettevõttega Threod Systems, kus tema peamine roll on tarkvaraarendus ja simulatsioonid. Märtenile pakuvad peamiselt huvi masinõpe (eelkõige masinnägemine), juhtsüsteemid ja üleüldse keerukad tehnilised probleemid.

Ellina Gedrojets

Ellina õpib TalTechis äriinfotehnoloogia magistriõppes ning on lõpetanud bakalaureuseõppe informaatikas. Tal on laialdased kogemused tarkvaraarenduses, tehniliste projektide juhtimisel ja tudengite juhendamisel. Ellina töötab Swedbankis tarkvarainsenerina ning on läbinud praktika pilvekommunikatsiooniettevõttes Twilio. Varem on ta olnud TalTechi programmeerimiskursuste õppeassistent, aidates tudengitel õppida programmeerimist Pythonis ja Javas. Hüppelaual saab Ellina jagada oma teadmisi tehniliste projektide arendusest ning pakkuda tuge projektide edukaks elluviimiseks.

Raivo Riiel

Raivo on mehhatroonikainsener, kes on töötanud Starshipi pakirobotitega juba üle kaheksa aasta, olles olnud nii roboti testija, tootmistehnik, tootmisinsener kui ka mehhatroonikainsener. Raivo on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli, kus õppides liitus robotiklubiga, kust sai külge ka leiutamisepisiku ja ehitas mitmeid demo- ja võistlusroboteid. Ta on olnud ka ülikoolis juhendaja ning andnud TTÜ Robotiklubi raames CAD-koolitusi. Vabal ajal mängib Raivo klassikalist viiulit ja matkab looduses.

Andrew Klevtsov

Andrew osales esimest korda Hüppelaual 2018. aastal ning on sellest ajast alates iseõppinud disainer, kel on tõeliselt kirju oskuste pagas. Ta on viimased kolm aastat töötanud tuntud disainimajas House of van Schneider, tehes hämmastavat disaini ja kolmemõõtmelisi visuaale sellistele suurtele institutsioonidele nagu NASA. Vabal ajal naudib Andrew jalutamist, jalgrattaga sõitmist, mängude mängimist, samuti teeb ta baristana kohvikunsti.


Marten Toovis, Toila Gümnaasiumi õpilane:
“Eelmise aasta hüppelaual osalejana soovitan kõigil huvilistel kindlalt osaleda. Hüppelaud avas mulle üüratult palju uksi ja aknaid millest ma ei oleks saanud kunagi unistada.”

Johanna Sternfeld (paremal), Tallinna reaalkooli õpilane:
“Hüppelaual on motiveetitud noored ja toetavad mentorid. Väga julgustav on läbida protsessi ideest prototüübini koos inimestega, kes tahavad ehitada midagi ägedat!”

Hüppelaud on 2017. aastast toimuv tasuta suvekool, mis toimib tänu suurepäraste mentorite ajalisele panusele ning rahaliste toetajate abile. Paljudel aastatel on oma aega ja teadmisi jaganud Mikk Olli, Alvar Lumberg, Sander Tammer ja Kaarel Reinvars. Läbi aegade on Hüppelauda rahaliselt toetanud Wise, Startup Estonia ja Eesti Teadusagentuur. Suur-suur aitäh kõigile, kes nõu ja jõuga abis olnud!

  • Kui tunned, et Hüppelaua missioon Sind kõnetab ja Sul on suvel nädal aega panustada, tule mentoriks! Kirjuta oma soovist: ede@vabamu.ee
  • Kui tahad toetada rahaliselt, siis palun tee ülekanne märksõnaga “Hüppelaud”:

EE857700771001985000
SA Kistler-Ritso Eesti

Suur aitäh!