E-eduloo näituse oksjon

16. jaanuaril kl 16.30 toimus näituse „Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks“ lõpetamine, mille raames müüdi Vabamus oksjonil maha näituse kõige atraktiivsemad Eesti e-edulugu sümboliseerivad eksponaadid.

Oksjon toimus koostöös Vaal galeriiga ja seda juhtis ettevõtja Indrek Kasela. Pakkumisele tuli 14 eset, mis müüdi maha koguhinnaga 7300 eurot. Oksjonilt saadud tulu kasutab Vabamu Eesti e-eduloo talletamiseks ja tutvustamiseks järeltulevatele põlvedele.

Järgnevalt ülevaade esemetest, mis oksjonil maha müüdi:

1. Avaliku internetipunkti tähis – just sellise märgi järgi teadis iga eestlane, kus ta saab kasutada internetti.

2. Lennart Meri kujutis koos tekstiga “Eesti on tiiger olnud alati”. Plakat trükitud suuruses A1.

3. Eesti maffia / Estonian mafia

Paljud Eesti edukad idufirmad on saanud alguse inimestest, kes on ise varem idufirmas töötanud. Neist on saanud uute ettevõtete asutajad, võtmetöötajad või rahastajad. Eesti idufirmade asutajate seltskond on omavahel nii tihedalt läbi põimunud, et sai Räniorus endale hüüdnimeks “Eesti maffia” ehk “Estonian mafia”. Iga uus edukas eestlaste idufirma sünnitab mitu järgmist.

4. Koomiksi detail: “Maksa ära!” Plakat trükitud suuruses A1.

Autorid: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.

5. e-Eesti ajajoon, mis on terve seina suurune ja ei mahu ühele pildile. Ostjale trükime ajajoonest talle sobiliku trükise või plakati (trükikulud lisanduvad).

Alghind: 50€

6. Kui Eesti e-riik sajandivahetuse paiku järjest populaarsust koguma hakkas ja kõrged väliskülalised pidevalt sellega tutvumas käisid, tekkis vajadus temaatilise suveniiri või meene järele, mida delegatsioonidele anda.
Selleks mõtles Linnar Viik 2000. aastal välja omalaadse pesupulbripaki, mis oli huvitav ja värviline, aga kandis ühtlasi sügavamat sõnumit. See mõte oli, et e-riik peab inimesele olema sama lihtsasti kättesaadav tarbekaup, nagu seda on pesupulber. Pesupulber sobis eriti hästi ka näitamaks, et Eesti teeb midagi nii uuenduslikku, et selle mõistmiseks on vaja oma aju vanadest arusaamadest puhtaks pesta.

Alghind: 59€

7. Koodisein näituse sissepääsul. Müüki tuleb terve seina suurune ribakardin, mida saab vajadusel lõigata sobivasse mõõtu.

Alghind: 1001€

8. Koomiksi detail trükitud A1 formaadis plakatina: tiiger – meie e-eduloo vapiloom.

Autorid: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.

Alghind: 50€

9. Ükssarvik – näituse põhisümbol. Ükssarvik ehk unicorn on erakapitalil põhinev idufirma, mille väärtus on üle miljardi dollari. Seda terminit kasutas esmakordselt 2013. aastal riskikapitalist Aileen Lee.

Alghind: 1959€

10. Koomiksi detail A1 formaadis plakatina: “Ema pani idusid kaasa, äkki siit tuleb midagi.”

Autorid: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.

Alghind: 50€

11. Arvutitorn koos “paksude” kuvaritega

Alghind: 300€

12. Poksikott maksuameti kirjaga

Alghind: 200€

13. Installatsioon seadmetest, mis sümboliseerivad e-riigi ja tehnoloogia kiiret arengut meie ümber.

Alghind: 300€

14. Üllatusese – haruldane Skype’i t-särk, mida kandsid ettevõtte juhtkonna liikmed pärast ettevõtte müüki eBayle legendaarsel Pärnu koosolekul baaris töötajatele jooke serveerides.

Alghind: 200€