Parim minifirma oli ka NoVa lemmik

Selle aasta Eesti parimaks minifirmaks valiti Juhe Koos, kes valmistab ruumeriga prinditud juhtmeseadmeid. Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi 8. klassi meeskond, keda juhendas Marko Krusberg, võitis parima tehnoloogilise lahenduse eest ühtlasi NoVa eripreemia ja võimaluse osaleda tänavu Viljandis toimuvas suvekoolis Hüppelaud.

Kokku tegutses sel õppeaastal 75 minifirmat 39 koolis üle Eesti ning finaali valiti neist 11. 

Minifirmade finaalis esitles iga osalev ettevõte oma äriideed ning tutvustas oma ärimudelit žüriile ja publikule. Žürii hindas iga minifirma esitlust ning ärimudelit, võttes arvesse innovatsiooni, turupotentsiaali ja jätkusuutlikkust. Teise osana toimus SEB pangakontoris finalistide toodete stendivoor, kus ettevõtete tooteid said osta kõik huvilised. 

Teise koha pälvis minifirma Glorp Kindluse koolist, kes pakkus taaskasutatud puidust lõikelaudasid kenas komplektis juustu ja juustunoaga, juhendaja Kaire Kivi.

Kolmanda koha võitis Lümanda Põhikooli minifirma LYM Wood, kes on toonud turule kasevineerist laserlõigatud jõuluehted ning puidust kõrvarõngad, juhendaja Anni Roost. 

Junior Achievement Eesti tegevjuht Kersti Loor ütles, et minifirmade tase on väga kõrge ja ettevõtjad teenivad juba arvestatavaid kasumeid: “Peamine eesmärk on aga panna noored ettevõtlusest aru saama, mis aga ei tähenda automaatselt ettevõtjaks hakkamist, vaid ettevõtliku mõtteviisi arendamist. Ettevõtlikud inimesed on tulevikus head panustajad igas valdkonnas.“

Rahva lemmik minifirma tiitli ja SEIK Kirjastuse eripreemia pälvis MF Malk Tallinna Lilleküla Gümnaasiumist, kes toodab kollageeniga india pähkleid šokolaadis. Rahva lemmik selgus sotsiaalmeedia hääletuse tulemusena ning MF Malk kogus üle 600 hääle. Minifirmat juhendas Marko Krusberg.

Maaelu Edendamise Sihtasutuse eripreemia kohaliku tooraine kasutamise eest võitis Lümanda Põhikooli minifirma MF Kadakom, kes valmistab kohalikest ja kodustest siirupitest käsitöölimonaade. Noorte juhendaja on Anni Roost.

Think Human Foundationi planeedisõbraliku minifirma eripreemia pälvis Tõrva Gümnaasiumi MF Mängutaru, kes toodab valdavalt taaskasutatud materjalidest käsitööna lauamängu, mis sobib ideaalselt koolivahetundidel aja veetmiseks. Noori juhendab Triin Surri.

EBSi tiimitöö eripreemia võitis MF Glorp Kindluse koolist, kes paistis silma väga ühtse meeskonnana. Noorte juhendaja on Kaire Kivi.

Büroomaailma müügipreemia võitis Tallinna Õisme Vene Lütseumi minifirma Heroes of Tomorrow. Noored teevad poes müümata jäänud T-särkidest ja pusadest põneva isikupärase disaini ja stiiliga riideid. Noorte juhendaja on Anneli Ilomets-Veevo.

Esikolmikule pani auhinnad välja SEB pank. Lisaks võitis parim minifirma õppereisi Rootsi, kus nad saavad külastada Rootsi Õpilasfirmade suursündmust – võistlust ja messi. Kõikide võistlejate kingikotti poetas head-paremat Jungent.

Foto: Mailis Vahenurm