Põlvkondade kohtumised: 80 aastat suurest põgenemisest

NoVa Põlvkondade kohtumiste sarja kuues üritus toimub sedakorda Pärnus, sest paljud suurpõgenemise mälestusüritused leiavad aset just selles Eesti linnas, kuna siit ja paljudest teistest lääneranniku sadamatest lahkus valdav osa Eestist 1944. aastal põgenenuid.

Suurpõgenemisest eluga pääsenud jutustavad oma lugusid Pärnu õpilastele Pärnu muuseumi teise korruse saalis. Oma lugusid jagavad eestlased erinevatest maailma paikadest:

NoVa üritused on kõikidele osalejatele tasuta, aga kuna kohta arv on piiratud, siis palun anna enda tulekust teada siin

Kohtumised veteranidega

Alustame uue üritustesarjaga “Vabadus kui meie suurim varandus”, mille käigus noored saavad kohtuda sõjaveteranidega, kes on kaitsenud Eesti vabadust mujal sõdides.

Sarja esimeses osas vaatame esmalt Levila lühidokumentaali Ukrainas sõdinud eestlasest ja seejärel kuulame veteranide isiklikke lugusid erinevatest sõjakolletest. Vestluse käigus uurime muuseas:

 • Mille alusel valitakse missioonile minejad – millised on eeldused, vaimne ja füüsiline vorm?
 • Kuidas pannakse missioonil kokku meeskond, kuidas toimub koostöö liitlasvägedega?
 • Inimesed, kes pole kunagi elus olnud sõjaolukorras, ei kujuta ilmselt ette, kuidas sõjas toimub igapäevane elu. Kirjelda palun üht tavalist päeva missioonil – kuidas sõjategevuse ajal elatakse, magatakse, süüakse?
 • Mida tehakse, kui meeskonnas keegi saab vigastada või koguni surma?
 • Kas ja millist psühholoogilist abi saavad sõjalistel missioonidel osalenud sõdurid?
 • Kuidas Eesti riik tagab oma veteranide heaolu?

Millal: 30. mail kell 14.00

Kellele: NoVa arutelud on mõeldud eelkõige 14-19aastastele noortele

Oluline info: arutelust osavõtt on tasuta, aga palume end kirja panna siin

Keda riigikaitseteema rohkem huvitab, soovitame tutvuda ka NoVa samanimelise kursusega “Vabadus kui meie suurim varandus”.

Kursuse loomist ja üritustesarja toetab Eesti Vabariigi kaitseministeerium.

Foto: kaitseväe pressiteenistus

Keskkond sümbioosis tehisaruga

Noorte Keskkonnaühisuse 2. hooaja sümbioosisarja lõpetab üritus “Keskkond sümbioosis tehisaruga?”, kus avastame tehisaru põnevat ja võimalusterohket maailma ning seome selle maailma rohelisemaks muutmise missiooniga.

MILLAL? Teisipäeval, 9.04 kell 15.00 – 17.30

KUS? Ülemiste City (Valukoja 8, Tallinn)

Tehisaru võlusid tutvustavad IT-ettevõtte Leanest tegevjuht Marko Saviauk ning ettevõtte Impactly tehisintellekti valdkonna juht Andre Tättar. Heidame sügavama pilgu keelemudelite (LLM) töösse ja käsitleme nende tehnoloogiate rakendamist keskkonna hüvanguks. Huvilistel on võimalus otse ja ausalt kõik kuumad ja päevakohased küsimused otse valdkonna tegijatele esitada!

Ürituse lõpetab interaktiivne töötuba!

Registreeri end SIIN!

PS! Regamine on avatud kuni vabu kohti jätkub.

Infosõja kaevikutes

Koostöös Demokraatia Akadeemiaga kutsume huvilisi osalema 5. aprillil kl 16 NoVa arutelus “Noored sõdurid infosõja kaevikutes”, kuhu on oodatud argumenteeritult oma arvamusi avaldama kõik ühiskondlikest teemadest huvitatud 14-19aastased noored.

Arutelu juhatavad sisse Tallinna ülikooli sotsiaalmeedia teadurid, kes annavad ülevaate väärinfo levitamise võtetest tänases infoühiskonnas: milliseid tehnikaid kasutatakse publiku polariseerimiseks sotsiaalmeedias, millised on sõja kujutamisel kasutatavad propagandavõtted ning kuidas vältida netitrollide ja skämmerite võrku langemist.

Aruteluks jaguneme kahte gruppi ja palume end arutelule meelepärasesse gruppi kirja panna siin

NoVa arutelu: Kuhu kõik naised jäid?

Rahvusvahelise naistepäeva tähistamiseks võtame sel korral arutusele naiste kaasamise erinevatel poliitilistel tasanditel.

Staazhikas poliitik, endine minister ja Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin ütles sügisel 2023 NoVa demokraatiapäeva arutelul: “Seal, kus on tõeline võrdsus, maksab mõistus. Seal, kus maksab toores jõud, kärkimine ja ülesõitmine, seal pole naistel midagi teha. Naised lähevad poliitikasse, et seal midagi konkreetset ära teha, mitte osaleda võimumängudes. Naistel ei ole aega oodata nii kaua, neil on nii palju muud teha.”

Nagu alati, on Lauristinil tuline õigus. Eesti elanikest on 52,4% naised (Statistikaameti andmetel elab Eestis 698 398 naist ja 633 426 meest), aga poliitikas on endiselt domineerivaks mehed. EV valitsuses on kaheksa mehe kõrval viis naist, riigikogu 101 saadikust on naisi 30, kohalikes omavalitsustes on olukord veelgi enam meeste poole kaldu. Samas esindab eestit Euroopa Komisjonis volinikuna Kadri Simson ja seitsmest Eesti saadikust Euroopa Parlamendis on kaks naised.

Kutsume kõiki poliitikahuvilisi arutlema, kuhu siis naised poliitikas kaovad või miks nad sinna üldse ei tule. Arutlemas on esindajaid igalt tasandilt: Euroopa Parlamendi saadik Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraadid), riigikogu liige Hanah Lahe (Reformierakond) ja Saue vallavolikogu liige Diana Poudel (kandideeris Eesti 200 nimekirjas). Arutelu juhib NoVa tootejuht Ede Tamkivi (parteitu).

Noorte Vabamu üks eesmärke on muuseas tõsta noorte huvi ühiskondlike otsustusprotsesside vastu, sh noorte valimisaktiivsust. Näiteks 2017. aastal viisime koostöös Sihtasutusega Liberaalne Kodanik (SALK) kohalike omavalitsuste valimisel läbi nügimisaktsiooni, mille tulemusel oli 16-17aastaste esmavalijate aktiivsus valimistel suurem kui 18-24aastastel.

Ühtlasi on viimane võimalus külastada Vabamu ajutist näitust “Välja ahju tagant!”, mis räägib naisliikumise 150 aastasest ajaloost Eestis. Kõik NoVa üritused on osalejatele tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, siis pane ennast palun kirja siin

Fotol hetk Vabamu näituse “Välja ahju tagant!” avamiselt märtsis 2023, autor Kristi Sits.

Creating Virtual Worlds

Ana Falcon who recently defended her doctoral thesis on virtual reality playwriting at Estonian Academy of Music and Theater will discuss the theories and practical sides of creating VR-content with members of Estonian VR Association. We will be discussing how to use VR and AR in a classroom context, how students can create their own content and why has VR been so slow to pick up pace in educational setting.

We will be addressing following topics:

 • How does creating content for VR/AR look like from the product side and how does it differ from creating any other form of screenplay?
 • How does creating educational content differ from content that is mostly of commercial value only (games)?
 • How can we measure the impact of such content – both positive and negative? Examples of impact.
 • It’s probably no secret that most teachers are not too eager to use VR/AR content in the classroom. Why is it still so rare to see these sets being used at schools – is it mostly the lack of funds, knowledge or suitable content?
 • In Estonia we mostly see VR in museum and other “cultural experience” contexts (trips for tourists of recreating old Harju Street; Proto Invention Factory etc) but where could it be applied to actually make pre-existing technology defunct?
 • If and how can students create their own content? E.g if I have a really cool concept to create an educational game for learning biology, where can I turn or who should I contact?

All NoVa events are free of charge but please sign up here

NoVa arutelu: kuidas rääkida inimsusevastastest kuritegudest?

27. jaanuar on kuulutatud rahvusvaheliseks holokausti mälestuspäevaks, et austada miljoneid juute, kes hukati teise maailmasõja ajal Euroopas läbi viidud genotsiidis.

Eestis toimuvad tänavu mälestusüritused 29. jaanuaril, näiteks toimub kell 13:00 mälestustseremoonia Rahumäe juudi kalmistul, mille järel ootame Vabamusse kõiki ajaloohuvilisi noori, kes soovivad arutleda selle üle, kuidas peaksime tänapäeval taolistest ajaloosündmustest rääkima, et säärased ajalookoledused mitte kunagi ei korduks.

Arutelus osalevad Eesti Juudi Muuseumi juhataja Gennadi Gramberg ja Tallinna 32. Keskkooli õpilased.

Kõik NoVa arutelud on osalejatele tasuta, aga kuna kohtade arv on piiratud, siis palun anna oma tulekust teada siin

Fotol eksponaat Eesti Juudi Muuseumist, mis kujutab Läti riigiarhiivist leitud teise maailmasõja ajal valminud kaarti, mis näitab, et esimese riigina Euroopas kuulutati Eesti “juudivabaks”.

NoVa arutelu: võitlus naiste õiguste eest

Noorte Vabamu koostöös Euroopa Parlamendi Eesti esindusega kutsub noori 2023. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna nominentidele pühendatud aruteluüritusele, kus keskendume sel korral naiste õiguste kaitsele maailma eri paigus.

Arutelus osalevad Iraani Toetusorganisatsiooni esindaja Mal Keshmiri ja Tallinna Ülikooli doktorant Sandra Peets. Avasõnadega tervitab meid Euroopa Parlamendi saadik Sven Mikser. Vestlus toimub inglise keeles. Pärast ca 1h vältavat arutelu saavad kõik huvilised külastada ka Vabamu ajutist näitust “Välja ahju tagant!”, samuti pakume lisaks vaimutoidule ka kehakinnitust.

Sandra Peets

Paari sõnaga meie esinejatest:

Sandra Peets on ligi kümme aastat olnud Iraani vaatleja. Oma doktoritöö raames uurib ta pärsiakeelseid poliitilisi kõnesid ning huvitub ka laiemalt Iraani ja Lähis Ida ühiskondadest ja poliitikast. Igapäevaselt töötab ta akadeemilise kirjutamise ja rahvusvaheliste suhete õpetajana Audentese Rahvusvahelises koolis.

Mal Keshmiri on sündinud ja kasvanud Iraanis, ja on isiklikult kogenud diskrimineerimist ja allasurumist erinevates eluetappides. Mahsa Amini surm septembris 2022 tõukas teda kodanikuaktivimismile. Hetkel õpib Mal Tallinna ülikoolis sotsioloogia doktorantuuris ning on Iraani Toetusorganisatsiooni asutaja ja kõneisik. Nende eesmärgiks on toetada ja tutvustada Eestis tegutseva Iraani kogukonna tegevusi, et nihutada kultuurideülese mõistmise piire ja eelkõige võidelda naiste õiguste eest.

Mal Keshmiri

Tänavuse Sahharovi mõttevabaduse auhinna sai postuumselt Jina Mahsa Amini ning Iraani naiste vabadusliikumine “Naised, Elu, Vabadus!”. Auhinnale oli Euroopa Parlamendi saadikute poolt tänavu nomineeritud kolm naiste õiguste eest võitlemise algatust kolmest riigist:

 1. – Jina Mahsa Amini ja naiste elu ja vabaduse eest liikumine Iraanis;
 2. – Vilma Núñez de Escorcia ja Bishop Rolando José Álvarez Lagos Nicaraguast;
 3. – Naiste abordiõiguste eest võitlevad Justyna Wydrzyńska Poolast, Morena Herrera El Salvadorist ja Colleen McNicholas USAst.

Euroopa Parlament annab 50 000-eurost Sahharovi auhinda välja alates 1988. aastast tunnustamaks üksikisikuid või organisatsioone, kes on pühendunud inimõiguste ja põhivabaduste eest võitlemisele. Auhinda antakse välja nõukogude vastupanuvõitleja Andrei Sahharovi auks, kes oli noore termotuumafüüsikuna aidanud välja töötada vesinikupommi, kuid hiljem võitles isikuvabaduste eest Nõukogude Liidus, mistõttu võimud saatsid ta dissidendina asumisele, mille käigus ta pidas ka näljastreiki ja pandi haiglas sundtoitmisele.

Eelmisel aastal tunnustati Sahharovi auhinnaga vaprat Ukraina rahvast. Varasemate aastate Sahharovi auhinna võitjatest on mitmed hiljem osutunud ka Nobeli rahupreemia laureaatideks, sh Lõuna-Aafrika Vabariigi apartheidi lõpetaja Nelson Mandela, Pakistani haridusaktivist Malala Yousafzai, Kongo arst Denis Mukwege ja Iraagi inimõiguslane Nadia Murad.

Kõik NoVa üritused on osalejatele tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, siis palun pane end kirja siin

Põlvkondade kohtumine

Tänavu 14. juunil möödub 83 aastat juuniküüditamisest, mil nõukogude repressiivorganid viisid Eestist väevõimuga ära üle 10 000 inimese. Noorte Vabamu kutsub 11. mail kell 15.00 selle kurva sündmuse meenutamiseks kooliõpilasi Vabamusse kohtuma Siberisse küüditatutega, et kuulda nende isiklikke lugusid ja mõista inimsusevastaste kuritegude tõsidust. 

Jätkame juba regulaarseks saanud üritustesarja, sel korral keskendume vestlustes teemale, kuidas küüditatute nimekirju koostati ning mis sai neist, kes pärast aastaid Siberis koju tagasi jõudsid ning kuidas nad hilisemas elus suhtlesid inimestega, kes aitasid kaasa küüditamisele.

Kõik Noorte Vabamu üritused on osalejatele tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, anna palun oma osalemisest märku siin

Kestlikkus keskkonnas

🌿 Mis: Noorte Keskkonnaühisuse korraldatud kaasav aruteluüritus, mis ootab noori koos ettevõtjatega arutlema selle üle, kuidas tarbida kestlikumalt.

🌿 Kus: Vabamu, Toompea 8b, Tallinn

🌿 Millal: 16. novembril kell 15.00-17.30

🌿 Ajakava:
15.00 – 15.10 ametlik algus ja üleskutse noortele (Mari-Liis Vaher)
15.15 – 15.35 I miniloeng Utilitas (Dabrel Prits)

15.35 – 15.45 küsimused esinejale
15.45 – 16.05 II miniloeng Eesti Pakendiringluse OÜ (Alder Harkmann)

16.05 – 16.15 küsimused esinejale
16.15 – 16.25 paus
16.25 – 16.45 III miniloeng ResQ Club (Ingemar Essenson)

16.45 – 16.55 küsimused esinejale
16.55 – 17.15 töötuba
17.15 – 17.30 töötoa kokkuvõte, tagasiside, lõppsõnad