NoVa arutelu: võitlus naiste õiguste eest

Noorte Vabamu koostöös Euroopa Parlamendi Eesti esindusega kutsub noori 2023. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna nominentidele pühendatud aruteluüritusele, kus keskendume sel korral naiste õiguste kaitsele maailma eri paigus.

Arutelus osalevad Iraani Toetusorganisatsiooni esindaja Mal Keshmiri ja Tallinna Ülikooli doktorant Sandra Peets. Avasõnadega tervitab meid Euroopa Parlamendi saadik Sven Mikser. Vestlus toimub inglise keeles. Pärast ca 1h vältavat arutelu saavad kõik huvilised külastada ka Vabamu ajutist näitust “Välja ahju tagant!”, samuti pakume lisaks vaimutoidule ka kehakinnitust.

Sandra Peets

Paari sõnaga meie esinejatest:

Sandra Peets on ligi kümme aastat olnud Iraani vaatleja. Oma doktoritöö raames uurib ta pärsiakeelseid poliitilisi kõnesid ning huvitub ka laiemalt Iraani ja Lähis Ida ühiskondadest ja poliitikast. Igapäevaselt töötab ta akadeemilise kirjutamise ja rahvusvaheliste suhete õpetajana Audentese Rahvusvahelises koolis.

Mal Keshmiri on sündinud ja kasvanud Iraanis, ja on isiklikult kogenud diskrimineerimist ja allasurumist erinevates eluetappides. Mahsa Amini surm septembris 2022 tõukas teda kodanikuaktivimismile. Hetkel õpib Mal Tallinna ülikoolis sotsioloogia doktorantuuris ning on Iraani Toetusorganisatsiooni asutaja ja kõneisik. Nende eesmärgiks on toetada ja tutvustada Eestis tegutseva Iraani kogukonna tegevusi, et nihutada kultuurideülese mõistmise piire ja eelkõige võidelda naiste õiguste eest.

Mal Keshmiri

Tänavuse Sahharovi mõttevabaduse auhinna sai postuumselt Jina Mahsa Amini ning Iraani naiste vabadusliikumine “Naised, Elu, Vabadus!”. Auhinnale oli Euroopa Parlamendi saadikute poolt tänavu nomineeritud kolm naiste õiguste eest võitlemise algatust kolmest riigist:

  1. – Jina Mahsa Amini ja naiste elu ja vabaduse eest liikumine Iraanis;
  2. – Vilma Núñez de Escorcia ja Bishop Rolando José Álvarez Lagos Nicaraguast;
  3. – Naiste abordiõiguste eest võitlevad Justyna Wydrzyńska Poolast, Morena Herrera El Salvadorist ja Colleen McNicholas USAst.

Euroopa Parlament annab 50 000-eurost Sahharovi auhinda välja alates 1988. aastast tunnustamaks üksikisikuid või organisatsioone, kes on pühendunud inimõiguste ja põhivabaduste eest võitlemisele. Auhinda antakse välja nõukogude vastupanuvõitleja Andrei Sahharovi auks, kes oli noore termotuumafüüsikuna aidanud välja töötada vesinikupommi, kuid hiljem võitles isikuvabaduste eest Nõukogude Liidus, mistõttu võimud saatsid ta dissidendina asumisele, mille käigus ta pidas ka näljastreiki ja pandi haiglas sundtoitmisele.

Eelmisel aastal tunnustati Sahharovi auhinnaga vaprat Ukraina rahvast. Varasemate aastate Sahharovi auhinna võitjatest on mitmed hiljem osutunud ka Nobeli rahupreemia laureaatideks, sh Lõuna-Aafrika Vabariigi apartheidi lõpetaja Nelson Mandela, Pakistani haridusaktivist Malala Yousafzai, Kongo arst Denis Mukwege ja Iraagi inimõiguslane Nadia Murad.

Kõik NoVa üritused on osalejatele tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, siis palun pane end kirja siin

Põlvkondade kohtumine

Noorte Vabamu kutsub kooliõpilasi Vabamusse kohtuma Siberisse küüditatutega, et kuulda nende isiklikke lugusid ja mõista inimsusevastaste kuritegude tõsidust. Järgmine kohtumine Vabamus toimub juba 13. novembril 2023 kell 13.00.

Sel korral proovime varem edukalt toimunud formaati täiendada veel nn meelte tuuriga ehk  õpilased saavad giidi kaasabil nii kuulata, kombata kui ka nuusutada üht küüditamislugu. Lisaks eksponeerime küüditatute sümboolset koduakent, mida katvad kardinad on koos nende omanikega käinud ära Siberis ning naasnud kodumaale.

Alustame nagu sarja esimesel üritus oli üles ehitatud klassikalises loenguformaadis, kus Murtud Rukkilille Ühingu liikmed jagasid Vabamu konverentsisaali alal oma lugusid ning ekraanil näitasime illustratsiooniks fotosid Vabamu kogudest, siis järgmisel kohtumisel valisime juba personaalsema “elava raamatukogu”-formaadi, kus roteerisime 7-8 inimesega laudkondades õpilasi, kes said väiksemas ringis ka esitada rääkijatele küsimusi ning kordamööda käia muuseumi keldrikorrusel vaatamas küüditamisvaguni ekspositsiooni, mis võimendas kuuldud lugude põhjal tekkinud ettekujutust küüditamisest. Oli näha, et väiksemates gruppides olid nii õpilased kui represseeritud julgemad rääkima/küsima ja paljudel represseeritutel olid kaasa võetud  ka isiklikud esemed, mille abil nad oma juttu näitlikustasid.  

Kõik Noorte Vabamu üritused on osalejatele tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, anna palun oma osalemisest märku siin

Kestlikkus keskkonnas

🌿 Mis: Noorte Keskkonnaühisuse korraldatud kaasav aruteluüritus, mis ootab noori koos ettevõtjatega arutlema selle üle, kuidas tarbida kestlikumalt.

🌿 Kus: Vabamu, Toompea 8b, Tallinn

🌿 Millal: 16. novembril kell 15.00-17.30

🌿 Ajakava:
15.00 – 15.10 ametlik algus ja üleskutse noortele (Mari-Liis Vaher)
15.15 – 15.35 I miniloeng Utilitas (Dabrel Prits)

15.35 – 15.45 küsimused esinejale
15.45 – 16.05 II miniloeng Eesti Pakendiringluse OÜ (Alder Harkmann)

16.05 – 16.15 küsimused esinejale
16.15 – 16.25 paus
16.25 – 16.45 III miniloeng ResQ Club (Ingemar Essenson)

16.45 – 16.55 küsimused esinejale
16.55 – 17.15 töötuba
17.15 – 17.30 töötoa kokkuvõte, tagasiside, lõppsõnad

Põhiseaduse kaitsjad: demokraatia tervisest

15. septembril tähistatakse kõikjal maailmas demokraatia tähtpäeva ning Noorte Vabamu kutsub kl 17 kõiki huvilisi arutlema demokraatia olemuse ja inimõiguste teemal.

Arutelus osalevad ka 31 aastat tagasi põhiseaduse loomise juures olnud Marju Lauristin ja Lagle Parek. Tänavu 28. juunil möödus nimelt 31 aastat Eesti Vabariigi põhiseaduse vastuvõtmisest rahvahääletusel.

Arutelus keskendumegi sellele, kas ja kuidas meie riikluse tüvitekst ja ühiskonna peamisi väärtusi koondav alusdokument iga kodaniku põhiõigusi täna kaitseb ja milline on demokraatia tervis aastal 2023.

Kõik arutelus osalejad saavad ühtlasi tutvuda ka Vabamu ajutise näitusega “Välja ahju tagant! 150 aastat naisliikumiste ajalugu Eestis”.

Noorte Vabamu üritused on tasuta, aga kuna kohtade arv on piiratud, siis palume end eelnevalt registreerida siin:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc4s8O7T4V90vay5v4oEZTcspnZP04d1SDQfJ2YpEJ2ut4gog/viewform?usp=sf_link

Fotol kaader näituselt “Välja ahju tagant!”, autor Kristi Sits. 

NoVa arutelu: mitte minu tagaaias!

Kutsume keskkonnateemadest huvituvaid noori 10. mail kell 16 Vabamusse filmilinastusele ja arutelule.

Vaatame Levila ja Marianne Kõrveri filmi “Trail Baltic. Väljasõit rohelisse”, mis jälgib Hanna Samosoni retke mööda Rail Balticu tulevast koridori. Sel teel kohtab ta inimesi, kelle elu saab olema tulevase raudteega lahutamatult seotud.

Filmi vaatamise järel arutleme filmi autori Marianne Kõrveri ja Levila looja Daniel Vaarikuga, kuidas rääkida keerulistest teemadest, kus suured tehnoloogilised ideed põrkuvad sooviga säilitada midagi, mis on kellelegi meist ülimalt tähtis. Samahästi võime rääkida ka Nursipalu harjutusväljakust, Saaremaa tuuleparkidest, Emajõe äärsest tselluloositehasest. Tuumajaama võiks ju rajada kuhu iganes, ainult mitte minu tagaaeda?!

Noorte Vabamu arutelud on tasuta, aga kuna kohtade arv on piiratud, siis palun pane end kirja siin