Poliitilise karikatuuri analüüsi alused

Vajad seda iseseisvaks tööks koolis või soovid lihtsalt oma analüüsivõimega sõpradele või vanematele muljet avaldada. Igal juhul pakume Sulle lihtsat ja süstematiseeritud interpretatsiooni meetodit.

Milleks analüüsida poliitilisi karikatuure?

  • Karikatuurid peegeldavad avalikku reaktsiooni sündmustele. Nende uurimine võib aidata tuvastada ühiskonnas teatud poliitilisi seisukohti.
  • Karikatuurid kasutavad erinevaid stereotüüpe. Neid analüüsides me saame aru, kuidas meedia mõjutab avalikku arvamust.
  • Arendab kriitilist mõtlemist. Saad harjutada varjatud sõnumite tuvastamist ja faktide eristamist arvamusest. Samuti saad rohkem teada sellest, kuidas huumori kasutatakse poliitilises diskursuses.
  • Karikatuuridel on oma kunstiline esteetika. Seda analüüsides saad paremini aru, milliseid kunsti meetodeid kasutatakse huumori ja satiiri efekti loomiseks.

“Mikhail Gorbachev teaching an old dogma a new trick” | Etta Hulme Cartoon Archive (uta.edu)

“Mihhail Gorbatšov õpetab vanale dogmale uue triki”


Kuidas analüüsida poliitilisi karikatuure?

  • Visuaalne hinnang. Hinda karikatuuri tegelasi. Milliseid naljakaid elemente autor kasutab? Kirjelda vormi (tavaline ajal ehe illustratsioon, koomiks, animatsiooni rida või muu)
  • Sisu. Millist seisukohta esindab? Mis on süžee või stsenaarium? Milliseid kunstilisi meetodeid kasutatakse (hüperbool, grotesk, kalambuur, sarkasm jne).
  • Ajalooline või meedia kontekst. Millised sündmused poliitikas või ühiskonnas võisid karikatuuri loomist mõjutada? Millised meediaväljaanded seda karikatuuri levitasid? Kas on viiteid teistele kultuurinähtustele või poliitilistele tekstidele?
  • Mõju auditooriumile. Millisele auditooriumile see on suunatud? Millised emotsioonid või reaktsioonid võiksid tekkida (naer, muige, ärritus või üleskutse tegevusele)? Kas karikatuur loob uusi tähendusi või tugevdab juba olemasolevaid stereotüüpe?
  • Kriitiline analüüs. Kui objektiivne või erapooletu on karikatuur? Kas väited põhinevad faktidel? Millist vastandlikku seisukohta saaksid ise esitada?

Karikatuur, mis tapab

7 jaanuaril 2015 sai Prantsuse satiirilisest nädalalehest Charlie Hebdo surmava terrorirünnakute seeria esimene sihtmärk. See dokumentaalfilm avaldab austust ohvritele ja uurib milliseid tagajärgi see tõi Prantsusmaale ja kogu maailmale.


Võim alati kardab naeruvääristamist

Rohke animatsiooniga dokfilm karikaturistist Gorist, kelle saatus möödunud sajandi alguse Eestis näitab võimu ja vabaduse vahekorda nagu peeglis. Gori (1894-1944) fellinilikus maailmas segunevad palagan ja suur poliitika. Ei ole teemat, mida Gori pliiats ei pilaks, kuni tuuled pöörduvad ja suid hakatakse sulgema. Uute diktaatorite võim kardab üle kõige enda naeruväärsust, samas oma vaenlasi naeruvääristades. Raimo Jõeranna film “Gorikaturist” räägib kunstniku ahvatlusest oma annet pillata, kui seda saadab aplaus, ja kohustusest annet teenida ka siis, kui see viib su otse hukatusse.


Vabamu kogudest

Ajalehest välja lõigatud karikatuur, saadetud annetaja Maret Kärtnale Kanadast 1964-68? Kui kirjutas onu Paul Kentsile, et elab lahedalt; kahetoalisest korterist on suurem tema pere koduks (mina, abikaasa, tütar 3 a., poeg 1 a.), köök, vannituba, WC ja esik, kordamööda kasutamiseks selle perega kes elab väiksemas toas (3 inimest). Väljalõikele on peale trükitud tõlge eesti keelde. Karikatuur kirjeldab NSVL viletsaid korteriolusid.


Lisaks veel paar praktilist videosid


Karikatuuri Analüüsi Tööleht

Allpool pakume Sulle iseseisvaks õppimiseks või rühmatööks meie analüüsivormi. Vajadusel saad seda ka välja printida ja kasutada abimaterjalina klassiruumis.