NoVa arutelu: Kuhu kõik naised jäid?

Asukoht: Vabamu / Kuupäev: 08. märts 2024 - 08. märts 2024 / Algab: 17:00 / Kestvus: 2h

Rahvusvahelise naistepäeva tähistamiseks võtame sel korral arutusele naiste kaasamise erinevatel poliitilistel tasanditel.

Staazhikas poliitik, endine minister ja Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin ütles sügisel 2023 NoVa demokraatiapäeva arutelul: “Seal, kus on tõeline võrdsus, maksab mõistus. Seal, kus maksab toores jõud, kärkimine ja ülesõitmine, seal pole naistel midagi teha. Naised lähevad poliitikasse, et seal midagi konkreetset ära teha, mitte osaleda võimumängudes. Naistel ei ole aega oodata nii kaua, neil on nii palju muud teha.”

Nagu alati, on Lauristinil tuline õigus. Eesti elanikest on 52,4% naised (Statistikaameti andmetel elab Eestis 698 398 naist ja 633 426 meest), aga poliitikas on endiselt domineerivaks mehed. EV valitsuses on kaheksa mehe kõrval viis naist, riigikogu 101 saadikust on naisi 30, kohalikes omavalitsustes on olukord veelgi enam meeste poole kaldu. Samas esindab eestit Euroopa Komisjonis volinikuna Kadri Simson ja seitsmest Eesti saadikust Euroopa Parlamendis on kaks naised.

Kutsume kõiki poliitikahuvilisi arutlema, kuhu siis naised poliitikas kaovad või miks nad sinna üldse ei tule. Arutlemas on esindajaid igalt tasandilt: Euroopa Parlamendi saadik Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraadid), riigikogu liige Hanah Lahe (Reformierakond) ja Saue vallavolikogu liige Diana Poudel (kandideeris Eesti 200 nimekirjas). Arutelu juhib NoVa tootejuht Ede Tamkivi (parteitu).

Noorte Vabamu üks eesmärke on muuseas tõsta noorte huvi ühiskondlike otsustusprotsesside vastu, sh noorte valimisaktiivsust. Näiteks 2017. aastal viisime koostöös Sihtasutusega Liberaalne Kodanik (SALK) kohalike omavalitsuste valimisel läbi nügimisaktsiooni, mille tulemusel oli 16-17aastaste esmavalijate aktiivsus valimistel suurem kui 18-24aastastel.

Ühtlasi on viimane võimalus külastada Vabamu ajutist näitust “Välja ahju tagant!”, mis räägib naisliikumise 150 aastasest ajaloost Eestis. Kõik NoVa üritused on osalejatele tasuta, kuid kuna kohtade arv on piiratud, siis pane ennast palun kirja siin

Fotol hetk Vabamu näituse “Välja ahju tagant!” avamiselt märtsis 2023, autor Kristi Sits.