Infosõja kaevikutes

Koostöös Demokraatia Akadeemiaga kutsume huvilisi osalema 5. aprillil kl 16 NoVa arutelus “Noored sõdurid infosõja kaevikutes”, kuhu on oodatud argumenteeritult oma arvamusi avaldama kõik ühiskondlikest teemadest huvitatud 14-19aastased noored.

Arutelu juhatavad sisse Tallinna ülikooli sotsiaalmeedia teadurid, kes annavad ülevaate väärinfo levitamise võtetest tänases infoühiskonnas. Heidame pilgu propaganda ajalukku, uurime, kas ja milliseid kanaleid 21. sajandi infokülluses uskuda ja usaldada – kas “vana meediat” või “sõltumatuid” tiktokkereid/tviitijaid ning vaatame Bellingcat uuringut valeinfo levitamisest Ukraina sõjas. Arutleme selle üle, miks teatud väärinfot on nii lihtne uskuda ja selle uskujaid nii raske ümber veenda.

Arutelu käigus jagunetakse kolme gruppi vastavalt järgmistele teemadele: 

  • propaganda tööriistad;
  • arvamused/hoiakud vs teadmised/faktid;
  • sisuloojate ja sotsiaalmeedia võim.

Huvilised saavad end arutelule kirja panna siin

Et olla aruteluks paremini valmis, soovitame lugeda artiklit noortest sisuloojatest, kes teadlikult või enese teadmata esinevad TikTokis infosõduritena

Aita vabatahtlikel puhastada Eesti inforuum propagandast: PropaStop

Vaata ka videotundi, milles Tartu ülikooli sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel ja doktorant Diana Poudel räägivad infosõjast kõikjal meie ümber:

Et aruteluks paremini valmistuda, soovitame lugemiseks-kuulamiseks järgmisi materjale:

  1. Propaganda tööriistad:

Meediamanipulatsiooni käsiraamat

Mis võib juhtuda, kui internet ära kaob

Jagamismäng “Kõik võidavad”

Kuidas võita infosõda Venemaa vastu

Kuidas infosõjas ellu jääda

2. Arvamused/hoiakud vs teadmised/faktid:

Valeinfo toimib emotsioonide pinnalt

Kuidas mitte langeda valeinfo lõksu

Kuidas jõhker kallaletung Ukrainale rahuks jutustada

Vandenõukultuur “sotsiaalmeedia tõe” ajastul

Kuula Meedialooge

3. Sisuloojate ja sotsiaalmeedia võim

Sotsiaalmeedia võimendab valeinfot

Kuidas instagrammerid sõjast kasu lõikavad

Tiktokkerid kui uue ajastu infosõdalased

Ekstremismi ja vaenukõne levik TikTokis

Kuidas vene trollid kasutavad tsensuuri vältimiseks emotikone

Illustratsiooni genereeris OpenAI platvorm DALL-E2 korraldusele “a group of young people hiding from a myriad of information coming from the internet as a painting

Tehisaru hariduses

Kui me räägime generatiivse tehisintellekti (AI) kasutamisest koolides, siis tavaliselt on selle probleemi lahendamiseks kolm erinevat lähenemist, mis on lühidalt kokku võttes järgmised:

  • Keelame! See tähendab, et hakkame kasutama AI tuvastamiseks programme ja karistame neid õpilasi, kes kasutavad kooliülesannete tegemiseks tehisarulahendusi. Või loome ülesandeid, mida generatiivsed AI-programmid ei suuda teha, või näiteks, et õpilased teevad kõik kirjalikud või loomingulised tööd õpetaja range järelvalve all (absurd, eks ole?).
  • Võib, kuid ainult konkreetsete eesmärkidega. Õpetajad peaksid näitama ja seletama, mis juhtudel on võimalik kasutada AI-d (nt meilisõnumite kirjutamiseks või ideede genereerimiseks (brainstorming)), ja millistes olukordades neid ei tohi kasutada (nt generatiivse AI kasutamine essees).
  • Võib kasutada piiranguteta. Kuid loomulikult eeldusel, et õpilased peavad märkima, kus täpselt nad kasutasid generatiivset tehisintellekti, ja vastutama selle loodud sisu, sealhulgas ka teabe kontrollimise eest.

Mõtle iga lähenemisviisi võimalikele + / – .

Kuidas saaksid ise oma õppetöös kasutada generatiivset tehisintellekti? Milliseid tööristu või programme kasutaksid?

Probleemi mõistmiseks kuula ühe optimisti ja ühe skeptiku arvamust:


Progressi ei peata. Igaühele oma isiklik mentor!

(+) Selles TED-esitluses räägib kuulsaima veebiakadeemia asutaja Sal Khan positiivsest mõjust, mida generatiivne AI võib koolidele ja õppimisele avaldada?


Ärgem unustagem riske! Räägib “AI ristiisa”.

(-) Kuula ka lühikest intervjuud Geoffrey Hintoniga aka The Godfather of AI. Hetkel ta on generatiivse AI arengu üks peamisi skeptikuid ja hoiatab maailma sellega kaasnevate riskide eest.


AI in action. Milline ajaline kokkuhoid!

2023. aasta kevadel Prantsusmaal töötati välja NOLEJ AI tööriist. See muudab mõne minutiga staatilise materjali (video-, audio- või kirjutatud tekst)  interaktiivseks õppematerjaliks (interaktiivsed videod, quizzid, mängud, mõistekaardid jne).

Otsustasime sellega tutvuda (saidi kolm esimest õppematerjali saab teha tasuta) ja laadisime üles Youtubest ühe ingliskeelse video, mis räägib tuvastamisest Internetis generatiivse AI abil loodud pilte. Vähem kui kahe minutiga me saime järgmise tulemuse. Tavaliselt selle tulemuse saavutamiseks õpetajad kulutavad tunde oma tööajast. Nüüd õpetajad või õpilased saavad igast videost või tekstist valmistada kvaliteetset õppematerjali vaid mõne minutiga.


Vaata ka üksikasjalikku reportaaži valdkonna ekspertide kommentaaridega Aktuaalses Kaameras (algus 15:26) esimestest juhtumitest, kus õpilased kasutasid salaja generatiivset tehisintellekti. Päev 28.08.2023. Ja see lugu alles algab, ootame põnevusega jätku.

E-eduloo näituse oksjon

16. jaanuaril kl 16.30 toimus näituse „Miks Eesti? 30 aastaga ENSVst e-Eestiks“ lõpetamine, mille raames müüdi Vabamus oksjonil maha näituse kõige atraktiivsemad Eesti e-edulugu sümboliseerivad eksponaadid.

Oksjon toimus koostöös Vaal galeriiga ja seda juhtis ettevõtja Indrek Kasela. Pakkumisele tuli 14 eset, mis müüdi maha koguhinnaga 7300 eurot. Oksjonilt saadud tulu kasutab Vabamu Eesti e-eduloo talletamiseks ja tutvustamiseks järeltulevatele põlvedele.

Järgnevalt ülevaade esemetest, mis oksjonil maha müüdi:

1. Avaliku internetipunkti tähis – just sellise märgi järgi teadis iga eestlane, kus ta saab kasutada internetti.

2. Lennart Meri kujutis koos tekstiga “Eesti on tiiger olnud alati”. Plakat trükitud suuruses A1.

3. Eesti maffia / Estonian mafia

Paljud Eesti edukad idufirmad on saanud alguse inimestest, kes on ise varem idufirmas töötanud. Neist on saanud uute ettevõtete asutajad, võtmetöötajad või rahastajad. Eesti idufirmade asutajate seltskond on omavahel nii tihedalt läbi põimunud, et sai Räniorus endale hüüdnimeks “Eesti maffia” ehk “Estonian mafia”. Iga uus edukas eestlaste idufirma sünnitab mitu järgmist.

4. Koomiksi detail: “Maksa ära!” Plakat trükitud suuruses A1.

Autorid: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.

5. e-Eesti ajajoon, mis on terve seina suurune ja ei mahu ühele pildile. Ostjale trükime ajajoonest talle sobiliku trükise või plakati (trükikulud lisanduvad).

Alghind: 50€

6. Kui Eesti e-riik sajandivahetuse paiku järjest populaarsust koguma hakkas ja kõrged väliskülalised pidevalt sellega tutvumas käisid, tekkis vajadus temaatilise suveniiri või meene järele, mida delegatsioonidele anda.
Selleks mõtles Linnar Viik 2000. aastal välja omalaadse pesupulbripaki, mis oli huvitav ja värviline, aga kandis ühtlasi sügavamat sõnumit. See mõte oli, et e-riik peab inimesele olema sama lihtsasti kättesaadav tarbekaup, nagu seda on pesupulber. Pesupulber sobis eriti hästi ka näitamaks, et Eesti teeb midagi nii uuenduslikku, et selle mõistmiseks on vaja oma aju vanadest arusaamadest puhtaks pesta.

Alghind: 59€

7. Koodisein näituse sissepääsul. Müüki tuleb terve seina suurune ribakardin, mida saab vajadusel lõigata sobivasse mõõtu.

Alghind: 1001€

8. Koomiksi detail trükitud A1 formaadis plakatina: tiiger – meie e-eduloo vapiloom.

Autorid: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.

Alghind: 50€

9. Ükssarvik – näituse põhisümbol. Ükssarvik ehk unicorn on erakapitalil põhinev idufirma, mille väärtus on üle miljardi dollari. Seda terminit kasutas esmakordselt 2013. aastal riskikapitalist Aileen Lee.

Alghind: 1959€

10. Koomiksi detail A1 formaadis plakatina: “Ema pani idusid kaasa, äkki siit tuleb midagi.”

Autorid: Veiko Tammjärv ja Marko Kodres.

Alghind: 50€

11. Arvutitorn koos “paksude” kuvaritega

Alghind: 300€

12. Poksikott maksuameti kirjaga

Alghind: 200€

13. Installatsioon seadmetest, mis sümboliseerivad e-riigi ja tehnoloogia kiiret arengut meie ümber.

Alghind: 300€

14. Üllatusese – haruldane Skype’i t-särk, mida kandsid ettevõtte juhtkonna liikmed pärast ettevõtte müüki eBayle legendaarsel Pärnu koosolekul baaris töötajatele jooke serveerides.

Alghind: 200€