Kui me räägime genotsiidist

Foto: Pierre Galinier

Hullem kui sõda

Genotsiid. Seda sõna kuuldes tekivad peas kohe õõvastavad pildid arusaamatust vägivallast. Genotsiidile on raske mõelda, sellest on raske rääkida, kuid ometi see on oluline teema, sest massilise julmuse tundmaõppimine võib meid aidata rohkem teada inimese loomusest ja julgustada tegutsema ebaõigluse vastu.

7. aprill on rahvusvaheline Rwanda genotsiidi mälestuspäev. Tutside massimõrv Hutu valitsuse käsul algas 28 aastat tagasi (6. aprillil 1994) ja kestis umbes sada päeva. Erinevatel hinnangutel tapeti 800 000 – 1 000 000 tutsi ja nende mõõdukatest hutudest poolehoidjat.

Liiga palju kordi oleme kuulnud sõnu: “Mitte kunagi enam!”, kuid vaatamata sellele jätkuvad genotsiidid ja massimõrvad ka 21. sajandil. Fotoreportaažid Ukraina Butša linnast šokeerivad kogu maailma. President Zelenskõi pöördub terve maailma poole: “Need on sõjakuriteod ja maailm tunnistab seda genotsiidiks.”

Must nimekiri, kus juba on kirjas holokaust, armeenlaste genotsiid, Rwanda, Srebrenica, Darfur… saab üha täiendust.

2011. aastast alates on aprill määratud “Genotsiidi teadlikkuse kuuks”. See on aeg meenutamaks mineviku genotsiide ja mõelda, mida saab igaüks meist täna teha, et peatada jätkuvaid julmusi Ukrainas, Jeemenis, Myanmaris, uiguuride vastu Hiinas, ning vältida ajaloosündmuste kordumist.


Materjaliga tutvudes mõtle järgmistele küsimustele:

  • Kas Sinu arvates aitab inimeste teavitamine genotsiididest minevikus vältida neid tulevikus? Miks jah või miks ei?
  • Erinevad inimesed nõuavad poliitikutelt konkreetseid tegevusi erineval viisil. Mis on Sinu jaoks siin põhiline probleem? Milliseid tegevusi saaksid ise ette võtta, et midagi maailmas muuta?
  • Millised tõkked või eelarvamused takistavad genotsiide ära hoidmast või peatamast, miks tihti inimesed ei võta üldse midagi ette?

Kuidas ja millal see termin tekkis?

Kuritegu ilma nimeta. Tutvu lähemalt mõiste “genotsiid” ajaloo ja tähendusega või vaata lühikest videot Lemkinist ja tema tööst selle nähtuse mõtestamisel

Statistiline riskianalüüs ja Interaktiivne kaart. Early Warning project jälgib täna toimuvaid massimõrvu ja püüab ennustada, kus need võivad tulevikus aset leida.


Miljon ohvrit. Milleks?

Rwanda genotsiidist on tehtud palju filme, neist soovitame vaadata kolmele Oscarile kandideerinud Hotell Rwandat, dokumentaalfilmi Genocide Worse than War ja intervjuud ellujäänutega.