Seksuaalhariduse tervis

Noorte Vabamu arutelusarjas toimus 29. novembril 2021 seksuaaltervise teemaline vestlusring, kus võtsime Tervisemuuseumi ekspertide abiga arutlusele rõõmud ja mured kaasaegses seksuaalhariduses. Kaks tundi väldanud elavas arutelus jõuti läbi käia järgmised teemad: kui noortele tundub, et nende koolis pole seksuaalharidus kõige kaasaegsem, siis tasub kuulata, kuidas ennevanasti talulastele kehalisest hügieenist räägiti, või lugeda, kuidas nõukogude ajal tütarlapsi hirmutati või vaadata, mida tähendas olla gei ENSVLis

Tervisemuuseumi ekspert Katriin Kütt-Oad uuris 2020 kevadel kaitstud magistritöös, millised ootused on Eesti noortel koolis antavale seksuaalharidusele ning kuidas on olukord tundides päriselt.

Tervisemuuseum pakub ka temaatilisi muuseumitunde ning õpetajatele töövahendeid inimkeha arengu mitmekesisemaks käsitlemiseks oma tundides.


Seksuaaltervise Liit annab valehäbita vastuseid

Kõike kiiremini leiad teaduspõhised vastused seksuaalsuse ja seksuaaltervise kohta käivatele küsimustele siit


Intiimhügieen talutares ehk esiisade tarkused

Ajaloolase Heiki Pärdi loeng sellest, kuidas 20. sajandi alguses noortele seksuaaltervisest räägiti:


Sugu ja sotsiaalsed normid

Kuidas mujal maailmas tänapäevaste vahenditega seksuaalsusest ja seksuaaltervisest räägitakse


Nõusolek 

Vaba nõusolek seksiks tähendab, et tegevuses osaletakse omast vabast tahtest ning tuntakse, et soovi korral on võimalik tegevus ka lõpetada. Seda võimekust mõjutavad mitmed aspektid – eneseteadlikkus, teadvuse seisund, suhte turvalisus ja võrdsus.

Arutelus kaardistame, kuidas näevad noored seadusemuudatust ja milline probleemistik ümbritseb vaba nõusolekut. Vaba nõusolek lähtub sekspositiivsest arusaamast, et turvaline ja hea seks on palju enamat kui oskus kasutada kondoomi ja otsese füüsilise vägivalla puudus. Hea seksi eeldus on see, et kõik osapooled soovivad seda, naudivad tegevust ning on huvitatud partneri(te) naudingust. Nõusolekut tuleb küsida, vastust kuulata ja seda austada. 

Hiljuti otsustati Eestis tõsta seksuaalse enesemääramise vanust 14 aastalt 16le. Mida tähendab “seksuaalse enesemääramise õigus”? Mida tähendab entusiastlik ja informeeritud nõusolek (ingl k consent) seksiks? 

Loe lähemalt:

Sõnastik: seksuaalne nõusolek

Valitsuse 4.11 istungi kommenteeritud päevakord | Eesti Vabariigi Valitsus

Seksuaalvägivalla ohvrid Eesti õigussüsteemi nõiaringis

Enda kehas

Ehkki enamasti teatakse, et iluideaalid muutuvad ajas, siis kellelgi meist pole pääsu oma olevikust, kus erinevad standardid ja normid mõjutavad otseselt, kuidas me iseend kogeme ning millisel viisil kohtleme.

Arutelus proovime saada selgust, millised hetkehoiakud takistavad kõige enam enesest rõõmu tundmast ning kuidas mõjutab üheplaaniline või mitmekesine kehade esindatus meediapildis enesekuvandit.

Loe ka: Kehapositiivsus, kehahäbistamine, kehakuvand

Nauding ja rahulolu

Naudingu ja rahuloluni jõudmiseks on mitmeid viise. Tabud ja valehäbi piiravad aga selle teema avamist ning tekitavad meeldiva diskussiooni asemel vaikust. Astume oma arutelus sellele vastu ning vaatame, kuidas mõjutavad stereotüübid, kultuurinormid ning meedia meie võimet saada ja pakkuda naudingut.

Loe ka: Aitab orgasmimüüridest ja -puuridest!

Maskuliinsuse lainetav tähendus

The Science of Sexual Satisfaction

Loe ja vaata lisaks: 

The Great Wall of Vagina

Vagina Museum

The Vulva Galley

Lydia Reeves’i kehakunst

Jamie McCartney kehakunst

The Book of Man