Perestroika: nõukogudemaa uutmine

23. aprillil 1985 toimus NLKP keskkomitee pleenum, kus Mihhail Gorbatšov kuulutas välja laiaulatuslike reformide plaanid ühiskonna uuendamiseks, mille nurgakiviks oli “riigi sotsiaal-majandusliku arengu kiirendamine”. Seda pleenumit peetakse NSV Liidus perestroika alguseks.

Esimest korda lausus Gorbatšov sõna “perestroika” kaks kuud pärast NLKP peasekretäriks nimetamist ühes oma kõnes Leningradis mais 1985. Nii algas Nõukogude Liidus poliitilise süsteemi reform – riik hakkas liikuma autoritaarsusest demokraatia poole. Perestroika tagajärjeks oli NSV Liidu lagunemine.

Kas NSVL võinuks minna hoopis kommunistliku Hiina teed ja tänapäevani oma piirides edasi eksisteerida? Kas Gorbatšov üldse tahtis impeeriumi kokkuvarisemist? Ja miks see ikkagi lagunes? Mis toimus perestroika ajal Eestis? Oleme koostanud Sulle lühikursuse perestroika põhjustest ja tulemustest. Ühest peatükist teise liikumiseks pead vastama mõnele kontrollküsimusele. Kursuse helireaks valisime Eesti punkbändi JMKE loo “Tere, perestroika!”.