Elu nõukogude Eestis

Ajaloo tundidest me teame, kuidas impeeriumid on võimelised kokku variseda. Mõnede kokkuvarisemisega kaasnesid sõjad ja miljonite inimeste verevoolud, teised aga lõppesid rahumeelselt ning endised metropooliad säilitasid oma endiste satelliitide ja kolooniatega normaalsed ja sõbralikud äri ja kultuuri suhted. Kui me räägime NSV Liidu lagunemise protsessist Eesti pinnal, siis kui mitte lugeda üksikuid rüvetatud nimesid ja rikutud saatusi, siis kõik toimus üsna pehmelt. Kuid mitte sellepärast, et NSVL oli nii hea, vaid sellepärast, et see palju kardetud impeerium oma ajaloo lõpus oli juba nii jõuetu, et vaid vähesed olid valmis selle säilimise eest võitlema. Eestil nagu ka teistel liidu vabariikidel oli täielik õigus teha oma valikuid. Me valisime vabaduse ja iseseisvuse tee ning nagu näitab ajalugu, me tegime õige valiku.

Muidugi palju sellest, mis okupatsiooni ajal toimunud on raske unustada ja andestada. Hall nõukogude tegelikkus oma repressioonide, koosmarsimise, petliku ideoloogia ning kodanike õiguste ja vabaduste piiramisega jättis väga sügava jälje eesti rahva kollektiivsesse mällu ja pidurdas ühiskonna arengu mitmeks aastakümneks. Kuid nüüd, kui see kõik on minevik, võime meenutada neid kombeid, reegleid ja veidrusi, millega meie vanemad ja vanavanemad pidid arvestama.

Kursus koosneb 6 osast, milles Sa saab lähemalt tutvuda liidu ideoloogia, selle majanduse põhitõdede, igapäevaelu tegelikkuse, Eesti eristaatuse ja levinud müütidega elust nõukogude liidrite ajal. Selge see, et peaaegu poole sajandi pikkune elamine ja olemine Nõukogude okupatsiooni all ühte kursusse ei mahu. Kindlasti jääb midagi olulist käsitlemata ning mõni teema võiks olla põhjalikum. Kommunistlik partei valitsemise ajal oli halvemaid ja paremaid aegu, kui Stalini võimu ajal inimesed elasid pideva represserimise ja terroriseerimiste hirmu all, siis ülejäänud nõukogude okupatsiooni ajast sai läbitud rutiinselt, inimesed kohandasid vastavalt olukorrale.