Seksuaalhariduse tervis

Noorte Vabamu arutelusari jätkub 29. novembril 2021 kl 16.00 seksuaaltervise teemalise vestlusringiga, kus võtame Tervisemuuseumi ekspertide abiga arutlusele rõõmud ja mured seksuaalhariduses.

Arutelu toimub turvaliselt Zoomis:

https://us02web.zoom.us/j/83987522392

Meeting ID: 839 8752 2392
Passcode: 276941

Kas ja kuidas kodudes räägitav ja koolides õpetatav valmistab meid ette päris eluks? Milline peaks olema mitmekülgne ja sekspositiivne inimkeha soove, vajadusi ja muutusi käsitlev haridusprogramm? Kuidas me võiksime sinna jõuda?

Seminaris jaguneme kolmeks arutelugrupiks. Vali endale meelepärane teema ning registreeri osalema siin:

https://forms.gle/qskRYHFQryZGSkz69

Nõusolek

Vaba nõusolek seksiks tähendab, et tegevuses osaletakse omast vabast tahtest ning tuntakse, et soovi korral on võimalik tegevus ka lõpetada. Seda võimekust mõjutavad mitmed aspektid – eneseteadlikkus, teadvuse seisund, suhte turvalisus ja võrdsus.

Arutelus kaardistame, kuidas näevad noored seadusemuudatust ja milline probleemistik ümbritseb vaba nõusolekut.

Vaba nõusolek lähtub sekspositiivsest arusaamast, et turvaline ja hea seks on palju enamat kui oskus kasutada kondoomi ja otsese füüsilise vägivalla puudus. Hea seksi eeldus on see, et kõik osapooled soovivad seda, naudivad tegevust ning on huvitatud partneri(te) naudingust.

Nõusolekut tuleb küsida, vastust kuulata ja seda austada.

Hiljuti otsustati Eestis tõsta seksuaalse enesemääramise vanust 14 aastalt 16-le. Mida tähendab “seksuaalse enesemääramise õigus”? Mida tähendab entusiastlik ja informeeritud nõusolek (ingl k consent) seksiks?

Loe ka: Sõnastik: seksuaalne nõusolek

Valitsuse 4.11 istungi kommenteeritud päevakord

Enda kehas

Ehkki enamasti teatakse, et iluideaalid muutuvad ajas, siis kellelgi meist pole pääsu oma olevikust, kus erinevad standardid ja normid mõjutavad otseselt, kuidas me iseend kogeme ning millisel viisil kohtleme.

Arutelus proovime saada selgust, millised hetkehoiakud takistavad kõige enam enesest rõõmu tundmast ning kuidas mõjutab üheplaaniline või mitmekesine kehade esindatus meediapildis enesekuvandit.

Loe ka: Kehapositiivsus; kehahäbistamine; kehakuvand

Nauding ja rahulolu

Naudingu ja rahuloluni jõudmiseks on mitmeid viise. Tabud ja valehäbi piiravad aga selle teema avamist ning tekitavad meeldiva diskussiooni asemel vaikust. Astume oma arutelus sellele vastu ning vaatame, kuidas mõjutavad stereotüübid, kultuurinormid ning meedia meie võimet saada ja pakkuda naudingut.

Loe ka: Aitab orgasmimüüridest ja -puuridest; Maskuliinsuse lainetav tähendus;

The science of sexual satisfaction

Et aruteluks paremini valmis olla, võib iga osaleja enne tutvuda ülevaatlike materjalidega seksuaaltervise minevikust, olevikust ja tulevikust Eestis ja mujal maailmas. Kui noortele tundub, et nende koolis pole seksuaalharidus kõige kaasaegsem, siis tasub kuulata, kuidas ennevanasti talulastele kehalisest hügieenist räägiti, kuidas nõukogude ajal tütarlapsi hirmutati ja mida tähendas olla gei ENSVLis.

Tervisemuuseumi ekspert Katriin Kütt-Oad uuris 2020. a kevadel kaitstud magistritöös, millised ootused on Eesti noortel koolis antavale seksuaalharidusele ning kuidas on olukord tundides päriselt. Tervisemuuseum pakub temaatilisi muuseumitunde

Noorte Vabamu seminarisarja toetab Saksamaa Suursaatkond.

Date

29. nov. 2021
Expired!

Time

16:00 - 18:00

Labels

Arutelu,
Teadus
Category

Organizer

Noorte Vabamu