Metsaülikooli esseekonkurss

Metsaülikool kutsub 9.-12. klassi õpilasi osalema esseekonkursil “Nähtav ja nähtamatu prügi”, et julgustada noori oma arvamust avaldama kõiksuguste jäätmete teemal, kutsuda küsima ja vastama, miks me prügistame oma keskkonda ning mõtteid, kutsuda mõtlema Eesti arengu peale ja tekitada arutelu selle üle, milline on jätkusuutlik ühiskond, milliseid väljakutseid see riigile esitab, julgustada seadma eesmärke oma kodu, riigi ja planeedi kestlikuna hoidmisel ja väärtustamisel ning tunnustada väljapaistvaid noori, kutsudes nad osalema 16.-20. augustil Metsaülikooli „Nähtav ja nähtamatu prügi“.

Kuidas osaleda?

1. Vali teema

Essee näidisteemad:

  • Füüsiline prügi vaimse prügi tekitajana
  • Millised on eestlaste prügimõtted?
  • Prügi kui infokandja
  • Küberprügimägi – uus vorm, aga sama sisu?

NB! Essee täpse teema võid ka ise sõnastada. Essees võid avada teemat nii isiklikust kui ühiskondlikust vaatest. Siiski pea silmas esseekonkursi eesmärke.

2. Kirjuta essee

  • Maht: kuni 3 lehekülge ehk umbes 10 000 tähemärki
  • Essee peab olema eestikeelne

3. Saada meile valminud essee

  • Meiliaadressile info@metsaylikool.ee
  • Esseele lisa juurde autori nimi, kool, klass, kontakttelefon ja e-posti aadress.

Ajagraafik

Esseede esitamise tähtaeg on 22. mai 2023.

Konkursi tulemused avalikustame SA Metsaülikooli kodulehel ning võitjaid teavitame, kas e-maili või telefoni teel.

Zürii

Esseekonkursi žüriisse on palutud Metsaülikoolis osalenud tunnustatud lektorid ning panelistid. Žürii esimees on psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro. Žürii tegevust toetavad Metsaülikooli toimkonna liikmed.

Auhinnad

Esseekonkursi peaauhinnaks on võitjale tasuta osalus Metsaülikoolis “Nähtav ja nähtamatu prügi”, mis toimub 16.-20. augustil Käärikul.

Silmapaistvaid esseekirjutajaid tunnustatakse spetsiaalselt neile korraldatud sündmusega “Päev ülikoolis”, kus saavad võitjad tutvuda endale huvipakkuva Tartu Ülikooli või Maaülikooli üksuse ja selle teadlastega.

Kolmele parimale esseistile kingitakse ka Metsaülikooli kogumikud:

  • “Terve, tark ja kartlik? Infoinimene 100-aastases Eestis”
  • „Seestpoolt suurem Eesti. Haridus ja haritus“
  • „Eesti naine, Eesti mees. Konfliktiennetus“.

Žüriil on õigus välja anda mitu peaauhinda või jätta see sobivate kandidaatide puudumisel välja andmata.

Autasustamine toimub Tartus juuni teises pooles. Korraldajad teatavad ürituse kuupäevast Facebooki lehel Metsaülikool Eestis. Võidutööde autorid saavad ka isikliku kutse.

Võidutööde avalikustamine

Autori nõusolekul avalikustame võidutööd Metsaülikooli järgmises kogumikus.

Küsimuste korral võta meiega ühendust

Emailil: info@metsaylikool.ee või kathriin.liiber@gmail.com

Facebooki lehel: facebook.com/metsaylikool

Eesti parim õpilasfirma

8.-9. mail valitakse 2024. aasta Eesti parim õpilasfirma, kes sõidab Eestit esindama suvel Itaalias toimuvale Euroopa õpilasfirmade võistlusele. 2024. aastal valitakse Eesti parim õpilasfirma 29. korda.

Aasta oodatuim noorte ettevõtlussündmus on üles ehitatud järgmiselt:

🔹8. mail ootavad 24 finalisti huvilisi oma toodetega tutvuma ja ostlema Solaris keskusesse kell 16-19, kui toimub stendivoor. 

🔹9. mail jätkub võistlus MURGis:

8.45-11.15 žüriivestlus
11.30-14.15 lavaesinemised
15.30-17.30 auhindade gala

Võistlust korraldab Junior Achievement Eesti.

Lavaesinemistest ja galast on otseülekanne JA Eesti sotsiaalmeedias.

Võistluse ja võistlejatega saab tutvuda veebilehel https://pof.ja.ee/.

Õpilaste teadusfestival

Eesti Teadusagentuur kutsub osalema õpilaste teadusfestivalil, mis toimub 11. ja 12. aprillil Eesti Rahva Muuseumis. Põnevaid ja sisukaid ettevõtmisi jagub igas vanuses õpilastele algklassidest gümnaasiumini.

Festivali keskseks sündmuseks on  õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voor, kus Eesti parimad õpilasuurijad tutvustavad oma uurimistöid. Posterettekandeid saavad uudistada kõik külastajad, ühtlasi on see hea võimalus uurimisteema leidmiseks õpilastele, kel loov- või uurimistöö tegemine alles ees. 12. aprillil antakse üle riiklikud preemiad ja koostööpartnerite eriauhinnad. Üle mitme aasta tutvustavad festivalil oma uurimusi ka algkoolide õpilased.

Kahe päeva jooksul toimuvad töötoad, teadusetendused ja ettekanded.  Töötubadesse on vaja eelregistreerida kodulehel: miks.ee/tootuba. Töötube viivad läbi näiteks Eesti Meremuuseum, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Rakvere Reaalkool ja Rändav bioklass. 

Samuti julgustame kõiki (kooli)gruppe osa võtma lavaprogrammist, kus erinevate teaduse ja inseneeriaga seotud elualade esinejad tutvustavad kaasahaaravalt oma tööd ning aitavad seeläbi noortel teha teadlikumaid karjäärivalikuid. Lavaprogrammile ei pea registreerima, saali mahub ligi 300 inimest ja kõik huvilised on oodatud! Teaduslikku kultuurielamust pakuvad teadusteatrid. Lisaks kutsub külastajaid uudistama messiala koos teaduse populariseerijatega üle Eesti. 

Nooremaid festivalikülastajaid ootab Teatribussi lõbusalt teadusküllane etendus “Professor Peni”, mis tutvustab maavarade põnevat maailma. Etendus toimub 11. aprillil kell 11-12, lähemalt saab lugeda siit. Sarnaselt lavaprogrammiga ei ole vaja eelnevalt registreerida.

Õpilaste teadusfestivalil osalemine on tasuta, ootame osalema ka õpetajaid! Klassidel ja teistel suurematel gruppidel soovitame külastuse märtsi jooksul registreerida – siis saame teile festivali käepaelad juba ette saata ja te ei pea saabudes järjekorras ootama! 

Õpilaste teadusfestival on külastajatele avatud teisipäeval, 11. aprillil kell 9.30-18.00 ja kolmapäeval, 12. aprillil kell 9.15-15.00. Õpilaste teadustööde riikliku konkursi autasustamine algab kolmapäeval kell 13 ning ülekannet auhinnagalast saab jälgida ka portaalis miks.ee.

Lähemalt saab lugeda festivali veebilehelt www.miks.ee/teadusfestival.